Jason Paul jam v Praze!

Za dobu, co se podařilo zrealizovat náš hlavní projekt – In Motion Academy, jsme měli hodně jamů, IMACoN warm-up akcí a klasickej velkem IMACoN. Jason Paul jam byl ale jiný, a možná právě proto jsem si řekl že o tom něco napíšu.

Kde se Jason v Praze vzal?

Jasonovi jsme už psali asi před rokem, kdy jsme ho chtěli pozvat jako hosta na některou z našich akcí. Je to ale dost vytížený člověk a proto v naše termíny nemohl a psal že už má celý rok bohužel plný. Nicméně odepisoval velmi ochotně a posílal nám kontakty na další známe lidi, co by nám jako hosty doporučil.

Někdy běhěm října od něj přišel email, že má cestu přes ČR a že by se tedy hrozně rád stavil u nás v hale zatrénovat! Už jen to, že si na nás vzpoměl, bylo perfektní. Napsal jsem mu pár nápadů na program, co by se mohlo dít, jestli by to byla akce na dva dny s přespáním atd. Přišla mi ale odpověď, že sem přijede v rámci své dovolené s přítelkyní, takže by rád něco jednoduchého, jen jam na odpoledne a na konci čas na otázky a odpovědi s lidma.

Jednoduchá akce

Pro mě, jako člověka co má na starosti eventy v hale, tím pádem celkem jednoduchá věc. Vybral jsem čas, udělala se událost na fb a stránkách, dali se informace a skoro vše bylo (ještě jsme ve finále udělali dopolední setkání pro děti pod 15 let, za což jsem byl moc rád a děti mě neskutečně překvapili). Jason mě ještě požádal, jestli bych nepozval Krystian Kowalevski a Valterri (zaplacené letenky, zařídit ubytování v hale, doprava z letiště, jídlo atd.) Nakonec dorazil pouze Krystian ale i tak se Jam skvěle povedl.

Jason Paul v Praze

Trénink byl super, kluci jako Petr Hubka, Michal Morávek nebo Dratva posílali klasicky nesmyslný pekla a Jason i Krystian měli hned jasné parťáky na bomby. K tomu se ještě přidala Kristína Bírová a Romča Hladíková a o záběry do Jasonova videa bylo postaráno. Já jsem si taky dobře zaskákal, ikdyž dávám spíš přednost klasickému PK před flipama ale i na to mám vždy na jamu svý lidi.

Otázky a odpovědi

Co bylo ale opravdu skvělé byl závěr, kdy jsme si sedli v cca 10 lidech na zem doprostřed tělocvičny a mluvili přes hodinu s Jasonem o všem možném.

  • O jeho názoru na školu (má dokončenou střední, ikdyž se musel trochu přemlouval) a je připravený jít na vysokou, kdyby se nemohl nebo nechtěl dál živit parkourem. Dal si cíl, že se do 5 let bude živit parkourem, jinak půjde studovat na vysokou.
  • Jaké to bylo, začít dělat vlogy – prý se cítil jako idiot, chodit po městě a mluvit do GoPro kamery. Ale i jako na začátku parkouru, kdy na něj lidi koukali blbě, tak si zvykal a když věděl proč to dělá, pokračoval a zvykl si na to.
  • Také jsme mluvili dost o tréninku a regeneraci. Hodně se protahuje a posiluje! Měl i nějaké problémy s kolenem a ve finále mu pomohl fyzioterapeur, který mu ukázal jaké svaly má slabé, co zkrácené atd. (problémy s břichem, bedry a špatné kyčle = bolest levého kolene)
  • Trénink nových triků – říkal že je důležité si najít svůj algorytmus, jak se učit triky a nezapomenout je. Pro něj to je 1 den skočit v tělocvičně, 2 den muset zopakovat a skočit i venku, pak 4 den skočit rovnou venku a příští týden se na to zase hodně zaměřit a skočit to na každém tréninku. Má samozřejmě triky jako webster, flik nebo side které skočí i po 10 letech co je nedělal ale u ostatních je důležité se na ně jednou za nějaký čas, třeba měsíc, zaměřit.
  • Zajímavé bylo i téma učení parkouru. Dnes děti skočí gainer nebo třeba přemet vzad hned jednu z prvních lekcí, mají molitanovou jámu, žíněnky a dobré trenéry nebo tutorialy. Když on začínal, snažil se několik měsíců skočit rovně přemet dozadu a opravdu to nešlo. Vynaložil na to obrovské úsilí! A když pak vedl trénink a dítě to skočilo po prvních pár pokusech a ani nemělo radost, nechápal to.

 

Vyprávěl nám příběh o Pashovi, který učil v LA soukromé lekce a měl kluka, co se chtěl naučit gainer. Pasha mu vše vysvětlil, připravil ho a kluk to skočil napoprvé! Vylezl z jámy a řekl, ok, hotovo. Pasha to nechápal, ptal se proč nemá radost a dostal odpověd že to chtěl skočit, takže s tím už dopředu počítal že ho to naučí.

Pashův příběh byl ale takový, že se gainer učil dlouhou dobu a bylo to pro něj těžké, opravdu těžké! Jeho vysněný trik, který se chtěl naučit a věnoval mu několik tréninků. Jednoho dne se prý odhodlal, jel do pískovny že ho skočí do písku. Tak chtěl ale nemohl se odhodlat, že sedl na kolo a jel do lomu vzdáleného něco přes 30 minut jízdy. Našel si místo, a skočil…

…a dopadl čistě na záda. Vylezl prý z vody, sednul si na břeh a brečel. Když se pak gainer opravdu naučil, skákal ho všude a pořád a měl z něj neskutečnou radost!

Takové příběhy a zkušenosti jsou k nezaplacení a myslím že i běhěm jednoho dne, kdy jsem byl s hosty na jídle a pak na jamu, jsme se spřátelili a ohromě mě namotivovali do další práce v hale, pro oblečení i trénink!

 

Jason Paul v Praze